Najnowsze wiadomości

Irlandzka zmiana perspektywy

Do tej pory Ryanair nie zwracał kompletnie uwagi na potrzeby klientów. Traktował ich jak przysłowiowe worki ziemniaków, przez co podróż stawała się uciążliwa zarówno dla pasażerów jak i członków podniebnej załogi. Gdy już wszyscy porzucili nadzieję...

Zobacz więcej »

Twitter - Linie lotnicze

Pierwsza rocznica Boeinga 787

Autor Fly | Kategoria Informacje, Linie Lotnicze | Dnia 09-10-2012

Tags: , , , ,

0

Boeing 787Dokładnie rok mija odkąd japońskie linie lotnicze ANA otrzymały pierwszy samolot Boeing 787 Dreamliner. Rok temu ten liniowiec marzeń w końcu otrzymał niezbędne certyfikaty i mógł polecieć do swojego nowego właściciela.

Nie obyło się oczywiście bez problemów, choć maszyna witana była z wielkim honorami, to w momencie gdy miała być wprowadzana do hangaru uszkodzono jedno skrzydło, jak widać ktoś źle wymierzył wielkość garażu, Dreamliner to dziś największy samolot w swojej klasie.

ANA

Po roku użytkowania linia ANA zapewnia, że jest zadowolona ze swojego Dreamlinera, a dla wielu pasażerów lot nowoczesną maszyną stanowi niebywałą atrakcję. Obecnie flota Japończyka jest w posiadaniu dokładnie 16 Dreamlinerów. Największe pochwały kierowane pod adresem nowoczesnego Boeinga dotyczą oszczędności w wydatkach na paliwo.

Air India

Najbliższym odbiorcą amerykańskiego samolotu jest linia lotnicza Air India. Przewoźnik trzy lata czekał na swoją pierwszą maszynę, po wielu miesiącach próśb i gróźb w końcu się doczekał. Doszło również do ujawnienia, że przy zakupie 27 maszyn indyjski operator otrzyma 500 mln dolarów zniżki, to połowa tego, czego domagali się prawnicy Air India.

Qantas

Pierwsza rocznica Dreamlinera została nieco przyćmiona przez australijskie linie lotnicze Qantas, które z powodu długiego oczekiwania postanowiły zrezygnować z swojego zamówienia.

Dla amerykańskiego producenta miał to być największy kontrakt, bowiem linia lotnicza Qantas zamówiła aż 65 samolotów, 40 długodystansowych i 25 o średnim zasięgu. Aby trochę uspokoić sytuacje, we wspólnym oświadczeniu firmy Boeing i australijskiego przewoźnika stwierdzają, że kontrakt nie został zerwany, lecz odroczony w czasie. Jak donosi branżowa prasa Qantas boryka się z pewnym problemami, dlatego chce poprawić aż poprawi swoje wyniki, dlatego też wezwał Boeinga do zwrotu wpłaconej przez niego zaliczki, a to oznacza ogromne koszty dla samego Boeinga, które mogą wynieść ponad 20 mld dol.

Harmonogram produkcji oraz dostarczania samolotów w bieżącym roku zakłada, że Boeing wyda od 35 do 43 samolotów. Mamy październik, a z fabryki amerykańskiego producenta wyleciało dopiero 14 maszyn. Swoje maszyny mają już poza ANA, także Japan Airlines (JAL), Etiopczycy (Ethiopian) i teraz do odbioru przygotowują się Hindusi oraz linie lotnicze United Airlines.

PLL LOT

Polska także czeka na odbiór swojego pierwszego Dreamlinera. Polskie Linie Lotnicze LOT również czekają ponad 2 lata. Producent zapowiedział, że jak tylko zakończą się audyty kontraktu z polskim przewoźnikiem, samolot przyleci do Warszawy w listopadzie. W tym samym czasie nasi piloci przechodzą stosowne szkolenia. Całość operacji jest bardzo kosztowna, jednak wg naszego narodowego przewoźnika inwestycja ta bardzo szybko się zwróci. Największe przychody mają pochodzić z klasy biznes i ekonomicznej premium na trasach do Pekinu. Według szacunków LOTu wpływy z tego segmentu mają wzrosnąć o około 20 procent. Zwiększy się też liczba rejsów w tygodniu z trzech do pięciu.

Boeing 787

Skomentuj

Spam protection by WP Captcha-Free

X