Najnowsze wiadomości

Zwiedzaj świat z Lufthansą

Lufthansa uważana za jedno z największych towarzystw lotniczych na świecie cieszy się ogromną popularnością wśród pasażerów. Obecnie już w cenie 49 euro możemy kupić bilety lotnicze aż do 49 miast. Wszystkie loty odbywają się z Berlina. Między innymi z Lufthansą można zwiedzić dwa...

Zobacz więcej »

Twitter - Linie lotnicze

Linie rezygnują z Dreamlinera

Autor Fly | Kategoria Linie Lotnicze | Dnia 24-11-2011

Tags: , , , , , ,

0

DreamlinerCeny paliwa drożeją, opłaty lotniskowe również, a amerykański Boeing ciągle przekłada termin dostarczenia maszyn B787 Dreamliner. Z tych wszystkich powodów kolejny przewoźnik zrezygnował z zamówionego liniowca marzeń, jest nim chińska linia lotnicza China Eastern. China Eastern w zamian za Boeinga wybrał mniejszy model B737, który przeszedł swoisty tunning. I jak twierdzi sam przewoźnik dobrze na tym wyszedł, bowiem od katalogowej ceny 3,3 mld dolarów dostał duży rabat.

Co ciekawe przedstawiciele Boeinga nie są zdziwieni i spodziewają się kolejnych rezygnacji z kontraktów. Obecnie rozwiązanych zostało 50 zamówień łącznie z kontraktem wspomnianego chińskiego przewoźnika. Firma Boeing wielokrotnie przesuwała termin dostawy pierwszego samolotu. Opóźnienie wynosi ponad 3 lata i dotyczy wyłącznie egzemplarza, który trafił do linii lotniczych All Nippon Airways, natomiast w przypadku innych przewoźników wynosi jeszcze więcej. Do ANA maszyna trafiła dopiero we wrześniu. Na Dreamliner oczekuje również polski LOT, który jest pierwszy europejskim odbiorcom maszyny.

Amerykański producent w swoim hangarze w Seattle posiada obecnie 46 maszyn, planowo, w każdym miesiącu do odbiorców mają trafiać 2 maszyny. Według informacji, jakie posiada prezes LOT-u Marcin Piróg, lotowska maszyna będzie 61 samolotem jaki zejdzie z „taśmy produkcyjnej” i jeśli wszystko pójdzie dobrze, we warszawskim porcie lotniczym pojawi się w czerwcu 2012 r.

Boeing przyjął zamówienie na 800 sztuk, produkcja jest powolna, a więc rezygnacja kolejnych chętnych przyspieszy dostawę następnym. Prawdopodobnie inni chińscy przewoźnicy również przymierzają się do odstąpienia od kontraktu, w tamtym kraju firmy często działają grupowo, mimo to producent się nie martwi. W 2011 r. do producenta nie zgłosił się żaden potencjalny nabywca.

Zawirowania w Boeingu wykorzystuje Airbus. Konkurencję dla Dreamlinera stanowi model A330. Producentowi wzrosła sprzedaż, bowiem większość linii lotniczych rezygnując z Boeinga wybrała właśnie Airbusa. Sama China Eastern złożyła zamówienie na 15 maszyn po 3 mld każdy.

Według znawców branży lotniczy, aby kłopoty producenta się skończyły, musi on przyspieszyć z produkcją do 10 sztuk na miesiąc, jednak jak twierdzą ekonomiście możliwe jest to dopiero w 2013 r.

Skomentuj

Spam protection by WP Captcha-Free

X