Najnowsze wiadomości

Zima z węgierskimi liniami lotniczymi

Koniec okresu wakacyjnego, naturalnie rozpoczyna przygotowanie do zimowych wojaży. Wielbiciele nart z utęsknieniem czekają na oferty linii lotniczych dzięki którym tanio pojada do kurortów, w których będą mogli uprawiać sporty zimowe. Linia lotnicza Wizz Air już w zeszłym...

Zobacz więcej »

Twitter - Linie lotnicze

Hiszpański Spanair zbankrutował

Autor Fly | Kategoria Informacje, Linie Lotnicze | Dnia 05-04-2012

Tags: , , , , , , , ,

0

Spanair zbankrutowałW późnych godzinach wieczornych pod koniec stycznia, hiszpańskie linie lotnicze Spanair w oficjalnym komunikacie ogłosiły upadek firmy. Lakoniczna informacja brzmiała następująco: “W związku z brakiem przejrzystości finansowej na najbliższe miesiące firma postanowiła zakończyć działalność”. W tym samym czasie na hiszpańskich lotniskach przebywało setki pasażerów, które czekały na odprawę przed swoim lotem. Decyzja władz linii zszokowała ich i ogromnie zdenerwowała, tym bardziej, że połączenia były odwoływane na 30 minut przed planowanym rejsem.

Hiszpański Spanair na rynku lotniczym obecny był od 1986 r., czyli prawie 30 lat, Sytuacja wyglądała dobrze do czasu, gdy 94 %udziałów należało do skandynawskich linii lotniczych SAS. W 2009 roku przewoźnik z północy podjął decyzję o sprzedaży większości swoich udziałów, pozostawiając jedynie około 20%.

Przewoźnik od początku działalności swoją siedzibę osadził na lotnisku w Barcelonie, tam też stacjonowały jego samoloty. Tam też ogłoszona została ta smutna wiadomość, przewoźnik ogłosił zawieszenie swojej działalności 27 stycznia o godzinie 21:30, 30 minut później na lotnisku pojawił się ostatni samolot w barwach linii lotniczych Spanair. Można tylko wyobrazić sobie miny pasażerów, którzy właśnie mieli polecieć na wakacje, czy w sprawie służbowej, na szczęście przewoźnik w oficjalnie przeprosił wszystkich pasażerów. Jedyne pocieszenie jest w tym, że mogą oni dochodzić odszkodowań i zwrotu kosztów zakupionych biletów. Linia może również zapłacić za to samo połączenie lecz za pośrednictwem innej linii lotniczej. Według szacunków lotniska w Barcelonie roszczenia składać może nawet 22 tys. pasażerów, którzy ucierpieli z powodu odwołania około 130 połączeń w Madrycie, Barcelonie czy na Majorce.

Linie lotnicze Spanair borykała się z problemami finansowymi od 2 lat, w ostatnich miesiącach trwały negocjacje z linią lotniczą Qatar Airways w sprawie pomocy finansowej. Jednak przewoźnik nie zdecydował się pomóc hiszpańskiej linii. Oprócz SAS udziały w linii Spanair posiadają również władze Katalonii, które również odmówiły pomocy, bowiem region szuka oszczędności i nie może pozwolić sobie na takie koszty. wiadomość o upadku hiszpańskiego spedytora bezpośrednio wiąże się z skandynawską linią SAS, jako udziałowca w jednej piątej., 29 stycznia notowania linii lotnicze SAS na giełdzie w Sztokholmie spadły aż o 9,5%, wyznacza stratę ponad 250 milionów dolarów. Decyzje o sprzedaży swoich udziałów w linii SAS podjął rząd Norwegii. Podobne reakcje odkłada na później Dania i Szwecja.

Dla ponad trzech tysięcy Hiszpanów oznacza to utratę pracy, gdyż tyle liczyła kadra przewoźnika. W larach swojej świetlności linia lotnicza Spanair obsługiwała dziennie nawet 200 rejsów. Działalność głównie opierała się na połączeniach krajowych, które cieszyły się ogromną popularnością. Najtrudniejszy był sierpień 2008 r., kiedy jego samolot rozbił się na lotnisku Barajas podczas lądowania, zginęło wtedy 154 pasażerów.

Skomentuj

Spam protection by WP Captcha-Free

X