Najnowsze wiadomości

Skandynawska linia lotnicza umacnia swoją pozycję na rynku

Z danych ostatniego raportu wynika, że z usług SAS-u korzysta coraz to więcej klientów. Przewoźnik podniósł poprzeczkę swoim branżowym konkurentom wzmacniając pozycję na rynku, mimo sezonowo słabego kwartału. Punkty, na które zwracano uwagę podczas dokonywania analiz...

Zobacz więcej »

Twitter - Linie lotnicze

AirBerlin – latać ekologicznie

Autor Fly | Kategoria Linie Lotnicze | Dnia 10-04-2015

Tags: , ,

0

Niemieckie linie lotnicze AirBerlin w ramach realizacji projektu „Ekologiczne latanie” „odchudzały” wszystkie maszyny typu A330. Zadanie polegało na zidentyfikowaniu i usunięciu niepotrzebnych przedmiotów znajdujących się na pokładach samolotów. Z badań wynikało, że każdy zrzucony przez maszynę kilogram ogranicza zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

AirBerlin

W projekt zaangażowało się około 38 pracowników AirBerlin z sześciu różnych działów. W kilka godzin usunęli oni wszystkie ruchome, zbędne elementy z pokładów samolotów długodystansowych. Następnie zostały one wrzucone na wagę i zważone. Eksperci przeglądając wyszczególnione przedmioty oceniali ich przydatność oraz możliwość zastąpienia tych najcięższych lżejszymi modelami. Jednym z takich przykładów jest między innymi podręcznik niemieckich linii lotniczych, który jest dostępny w formie cyfrowej (komputery w kokpicie), nie trzeba, więc zabierać jego kilku papierowych kopi. Podczas procesu odchudzania samolotu D-ALPC ze środka usunięto aż 630 kilogramów nieprzymocowanych sprzętów. Z całości jedynie 17 kilogramów od razu pożegnało się z mianem wyposażenia samolotu. Znaleziono 116 kilogramów możliwych do zastąpienia przez lżejsze, nowocześniejsze pod względem technologicznym modele, 162 kilogramy oddano do powtórnej analizy a pozostałe 335 chcąc, nie chcąc wróciło na pokład podniebnego żelaznego ptaka.

Niemieckie linie lotnicze udowodniły, że są gotowe podjąć wszelkie działania, które nawet w niewielkim stopniu przyczynią się do ochrony środowiska. Jednym z takich programów był właśnie „Clear out”- projekt ekologicznego latania. Usunięcie zbędnych kilogramów z pokładu długodystansowych samolotów zagwarantowało zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o osiem ton rocznie. To inwestycja prawie 2,5 ton paliwa. Ekologiczny airberlin od 2012 roku dzięki wszystkim możliwym inicjatywą zredukował produkcję CO2 o ponad 100 000 ton to naprawdę niesamowity wynik. Niemiecki operator za swe zaangażowanie, odwagę i szybko podejmowane działania ratujące ekosystem został wyróżniony nagrodą „Silver Eco-Airline of the Year”. Wyróżnienie przyznał specjalistyczny amerykański magazyn w ramach Eco-Aviation Awards.

AirBerlin

Skomentuj

Spam protection by WP Captcha-Free

X